Akademik email nasıl yazılır?

Üniversitede görev yapan akademik ve idari personellerin en büyük şikayetlerinden biri de kendilerine gelen akademik dilden uzak emailler oluyor. Üniversiteye gelen gençler lisede herhangi bir derste email göndermedikleri için üniversiteye gelince hocalarla iletişimde kullandıkları en önemli araç olan email göndermeye de biraz yabancı oluyorlar. Yeni nesile sunduğumuz öğrenci merkezli eğitimin de etkisi ile birlikte saygının da azalması nedeniyle gelen emailler giderek akademiye uygunsuz hale geliyor.

Akademik email göndermenin nasıl yapılması gerektiği ya lisede ya da üniversitenin ilk haftasında yapılan oryantasyon eğitiminde yer alması gereken en önemli konulardan birisi gibi duruyor.  Şimdilik böyle bir durum olmadığına göre bu konuda biz de bir yazı ile destek verelim istedik. "Hoca sınav notu göndersene", "Benim not noldu, kaldık mı yine :D" tarzında emailler atacaklar belki daha öncesinde bu yazıdan faydalanabilirler.

Akademik email ne durumlarda yazılır?

Hocanın ders için açıklamaları yeterli ve gerekli kaynakları açıkladıysa hocaya ulaşmadan hocanın verdiği bilgileri kontrol etmekte fayda var. Hocanın verdiği bilgileri kontrol etmeyip hocadan kısa açıklama istemek yanlış algılanabilir. Yani sormak için soru sormamak, email göndermemek gerekir. Gerekli açıklamaları takip etmek, derse gelmek, not tutmak öğrencinin tamamen kendi sorumluluğunda olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Akademik email ne tür bilgiler talep edebilir?

Ders programın ders ödevleri, son teslim tarihleri, sınıf kuralları ve ödev biçimi hakkında bilgiler içerebilir.  Ayrıca ders programında cevaplanmayan bir soru hakkında email göndermede de sakınca yoktur.

Akademik email nasıl yazılır?

EMAİL ADRESİ

Öncelikle akademik bir email adresi gerekiyor. "çılgınçocuq, krazygirl, alonetiger" gibi akademik çerçeveye uymayan çocuklukta kullandığınız emaillerden yanıt alamayabilirsiniz. Okulların her öğrenciye sunduğu ogr uzantılı mail adresinizi kullanarak mailinizin spama düşmeden hocaya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

KONU

Konu başlığı açıklayıcı ve sorunun anahtar kelimelerini içermelidir. "ÖNEMLİİİİİİ, hocaaaammm, Sayın Hocam, Bakarmısınız" tarzında konu başlıkları uygun değildir.

"Final Okuma Ödevi", "Spss Sonuçları" gibi başlıklar hem konuyu açıklayıcı hem de hocanın hangi sınıftan olduğunuzu hatırlaması bakımından işe yarayabilir.

HİTAP

Akademik hayatın olmazsa olmazı saygıdır. Yazdığınız mailde "Sayın Hocam, Sayın Turgut, Sayın Serdar Turgut" gibi hitaplar kullanabilirsiniz.  "Değerli Hocam, Merhaba Hocam" gibi hitaplar hocanızla tanışıklığınıza bağlıdır. Hoca nezaketen ne kadar iyi davranırsa davransın bunu suistimal etmeden saygıyı ve mesafeyi korumak şarttır.

TANITIM

Hoca birden çok sınıfta yüzlerce öğrenciye ders verdiğinden kendini tanıtmak işleri hızlandırabilir. "Ben Matematik Bölümü 3. sınıf A Şubesinden Serdar Turgut" gibi kısa ve hocayı bilgilendiren bir tanıtım bir sonraki cümlede yazacağınız şeylerle ilgili daha kolay yanıt-çözüm almanızda fayda verecektir.

METİN

Açıklayıcı, kısa ve öz en iyisi. "Salı günü verdiğiniz proje ödevi grup çalışması mı yoksa bireysel çalışmamı olacak?" gibi sorunuzu açıklamanız yeterlidir. Cümlelerin tam olması, arkadaşlara gönderilen mesajlar gibi kısaltmalar içermemesi gerekir.

Metinin buyurucu olmaması, kibar olması gerekir. Büyük harf- küçük harf , noktalama işaretlerinin kullanılmasına kullanımına dikkat edilmelidir. Noktalama işaretlerinin kullanılmaması cümlenin bazen yanlış anlaşılmasına neden olacağından noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir. Metinde gereksiz kişisel bilgilere yer verilmemelidir.  Emaillerde emoji ifadeleri kullanılmaz.

Emaili "Saygılarımla" gibi selamlama cümleleri ile bitirmek gerekir.

Paylaş:

Benzer Makaleler

EBA ve VELİLER

Bildiğiniz gibi EBA biz öğrencilere, öğretmenlere ve velilere çok büyük imkanlar sunar. Aslında yazdıklarımın çoğunu sizler biliyorsunuz amacım bilmeyen birkaç kişi bile olsa onları bilgilendirmek.…

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir