Akademik hayatta kullanılabilecek ücretsiz araçlar

Akademi stresli bir çalışma alanı. Bir çok araştırma ve notların arasında boğulmadan yolu bulabilmek için bazı araçlardan ve teknolojiden faydalanmak şart.

Bu yazımızda akademik hayatınızda kullanabileceğiniz araçları derledik. Dilerseniz uzatmadan başlayalım.

Bulut Saklama Programları

Bulut saklama programları Google Drive ya da OneDrive gibi programları içerir. Akademik çalışmalar esnasında özellikle evde ve işte ayrı bilgisayar kullananlar için bulut depolama olmazsa olmazlardan. İşte yarım kalan yazınızı evde devam ettirmek istiyorsanız Google Drive ya da OneDrive hesabı açarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu programların mobil uygulamaları da olduğundan gerektiğinde dosyalarınıza 7/24 ve telefonunuz da dahil her yerden ulaşabilmeniz mümkün.

Google Drive ya da OneDrive programlarının ikisi de teknoloji devi şirketlerin ürünleri. Her birinin kendine göre atrı ve eksileri olmakla birlikte OneDrive Microsoft'un olduğundan özellikle tez yazanların tezlerinin şeklen bozulmasını engellemeleri için OneDrive kullanmaları önerilir. GoogleDrive ise dosyalar için bir arşiv şeklinde kullanılabilir.

Kitap Arşivi Programları

İnternetten her indirilen dosya, makale, tez ya da kitap her seferinde orda olmayabiliyor. Bu nedenle indirilen bu dosyaların arşivinin yapılması hem düzen açısından hem de daha sonra arandığı zaman kolayca ulaşılması açısından önem arz eder. İşte bu noktada Calibre; ücretsiz kitap programı imdada yetişiyor. Calibre hemen her seviyede öğrencinin bilgisayarında olmazsa olmaz araçlardan birisidir. Kitap formatı değiştirme gibi bir çok işlev barındıran bu program aracılığıyla tek tek resimleri de kitaba dönüştürmek mümkün.

Not alma Pogramları

Hızlı not hayat kurtarır. Doğru zamanda alınmış kısa bir not ile yapacağınız çalışmalarda yönünüzü tayin edebilirisiniz. Akademik hayatta not önemlidir. Piyasada bir çok kullanışlı not alma programı mevcut. Bunlardan bazıları Evernote, Google Keep, Evernote, Telefon markalarının da kendi not programları bulunmakta. Bu programlardan birisi kesinlikle elinizin altında bulunmalı.

Yer İşaretleri Programları

Bazen internette dolaşırken bize ilham veren, önemli gördüğümüz sayfalara rastlarız. Bu sayfaların linkini notlara da kayıt edebiliriz, ancak bu sayfaları sürekli aktif olarak tutmak ve okumak için daha iyi seçeneğimiz mevcut; yer işareti programları.

Google Chrome, Microsoft Edge, Firefox gibi tarayıcıların yer işareti saklama özellikleri biraz hantal kalıyor. Burada devreye Pocket uygulaması giriyor. Pocket uygulaması hemen her platformda mecvut. Hızlıca indirerek linklerinizi daha işlevsel olarak saklayabilirsiniz.

Alan takibi Siteleri

Alanınızda olan biteni bilmek istersiniz. Bu size yeni fikirler edinmeniz için fırsat sunarken, çalışmalarınızın yönünü ve şeklini önemli ölçüde etkiler. Bu çerçevede de özellikle ResearchGate  ve Academia sitelerini inceleyebilirsiniz.

Yeni araçlar zaman zaman buraya eklenecek. İyi çalışmalar

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir