Akademik kaynak arama siteleri

Akademik çalışmalarda malum ben söyledim oldu mantığı yok. Bu nedenle söylenen, yazılan her şeyin belirli bir referansa dayanması, literatüre vurgu yapılması şart.
Akademik kariyer düşünen, hali hazırda bu yolda ilerleyenler için biz de bu yazıyla destek verelim istedik.
Şimdi akademik kaynak arama sitelerini sıralayalım;

1. YÖK Tez Merkezi

Çalışma konunuzla ilgili tezlere bakmak benzer konularda yazılmış tezleri incelemek hem literatürü kapsamlı olarak içerdiği hem de konuyla ilgili yapılmış diğer çalışmaları içerdiği için önemli. Türkiye'de tezler tek bir platformda toplandığı için bu konunuzla ilgili yapılmış yüksek lisans ve doktora tezlerini buradan bulabilirsiniz.

2. Google Scholar (Google Akademik)

Google akademik hemen her makale, bildiri ve tezin bulunabilidği Google'a ait bir akademik arama motoru. Google Akademik üzerinden çalışmanıza ait ahantar kelimelerle bir çok çalışmaya ulaşabilirsiniz. Google Akademik sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

3. Google Books (Google Kitaplar)

Google Kitaplar yine Google'a ait kitap sitesi. Google Kitaplar yabancı kaynakların özellikle kitapların bir çoğunun barındırıldığı bir platform. Kitaplar ücretsiz olarak yer almasa da belirli sayıdaki sayfayı incelemek mümkün. Bu siteden de çalışmalarınızla ilgili olarak yazılmış kaynakları görebilir İçindekiler kısmından hangi sayfaları incelemeniz gerektiğini bulursanız ilgili sayfa aralıklarını inceleyebilirsiniz. Google Kitaplar'a buradan ulaşabilirisiniz.

4. Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (Ulakbim)

ULAKBİM Türkiye'de yayın yapan bir çok dergiye ev sahipliği yapıyor. Bu platformda çalışmanızla ilgili kaynakları arayabilirisiniz. ULAKBİM'e buradan ulaşabilirisiniz

5. Milli Kütüphane

Ankara'da yer alan milli kütüphane'de hemen her alanda yüzlerce, binlerce yayın bulmak mümkün. Başvuru bireysel olarak yapılıp üye olduktan sonra heryerden arama yapabilirsiniz. Milli kütüphanenin sitesine buradan ulaşabilirisiniz.

6.Ulusal Toplu Katalog

Türkiye'de yayınlanmış tüm eserleri detaylıca arayabileceğiniz sitede konunuzla ilgili arama yapabilirisiniz. Ulusal Toplu Katalog sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

7. Veritabanları

Bir çoğu ücretsiz olan, üniversitelerin çoğunluğunun üyeliği bulunan EBSCO, Emerald, Eric, JSTOR, Proquest gibi veritabanlarından da konunuzla ilgili olarak yayınlanmış yabancı eserleri arayabilirisiniz.

Buna benzer yazıları email olarak almak için haber bültenimize katılabiliriniz.

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. […] Hakemli dergilerin veri tabanları alanlarına göre farklılaşsa da  (tıp, sosyal, fen ve matematik bilimleri, doğa bilimleri) makalelerine sciencedirect, scopus, wiley online library, springer, google akademik, ulakbim gibi veri tabanları aracılığıyla konu ile ilgili çalışmalar incelenebilir. Akademik kaynak arama siteleri ile ilgili yazdığımız bu yazıyı okuyabilirsiniz. […]