Akademik liyakat platformu açılış tarihi açıklandı

 YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Saraç açıklamasında;

Tıp eğitimi ve üniversite hastanelerinin borçlarıyla ilgili soru üzerine Saraç, tıp eğitimiyle ilgili endişelere kendisinin de katıldığını söyledi. Saraç, "Hastane meselesi aslında hem bir hizmet kurumu hem de ikincisi tıp eğitiminin bir parçası. Ondan sarfınazar edersek hem eğitimi kaybederiz hem de hizmet sunumunun özelleştirilmesine doğru giden bir yol hızlanır." dedi.

Akademik Liyakart Platformu

Beyin göçünün de kendileriyle alakalı bir durum olmadığını dile getiren Saraç, başarılı öğrencilerin kendilerine üniversitelerde yer bulamama endişesinin de çok önemli olduğunu bildiklerini kaydetti.

Saraç, iki hafta içinde tamamladıkları "YÖK Akademik Kariyer-Liyakat Projesi"ni hayata geçireceklerini belirterek, bunun önemli ölçüde fayda sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Paralı Eğitime Geçiş

"YÖK üniversiteyi paralı bir yere devşirmeye çalışıyor" şeklindeki söyleme de karşılık veren Saraç, "Yükseköğretimdeki bakış açımız kamucudur. Buna göre planlamalarımızı yapıyoruz ve buna göre projelerimizi hayata geçiriyoruz. Kamucudur, sosyal adaletçidir ve fırsat eşitliğini vurgular." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 defa talimat vermesine bu platformun hala kurulamamış olması acaba YÖK'te buna engel olmaya çalışanlar mı var sorusunu akıllara getirmiş, bu soru akademik camia tarafından birkaç kez dillendirilmişti. Umut ediyoruz bu açıklamaların ardından  bu platformla bir an önce plandığı üzere araştırma görevlilerini yetiştirip işten atmak yerine başka üniversitelerde değerlendirebiliriz. Kendileri de bir araştırma görevlisi olarak akademiye giren sayın Saraç ve YÖK yönetimi umarız araştırma görevlilerine sırt çevirmek yerine sahip çıkarlar.

Umarız liyakat platformu gerçekten liyakati esas alır ve çalışan kazanır.

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir