Akademik okuma nasıl yapılır?

Merhaba,

Yazılarımıza ilgi her geçen gün artınca haliyle bizler de bu çerçevede yeni yazılar için kendimize motivasyon sağlıyoruz.

Bugünkü konumuzda akademik okuma olsun istedik..

Akademik okuma, sağlıklı çalışmalara zemin ve dayanak sağlamak, konuyu derinleştirmek, yön bulmak ya da araştırmayı olduğu yerde bıurakmak gibi araştırmacıyı yönlendiren en önemli becerilerden birisidir.

Peki akademik okuma nedir?

Akademik Okuma, özellikle akademik ve eğitim amaçlı okuma olarak ifade edilebilir. Akademik okuma, kitaplar, sözlükler, ansiklopediler ve dergi makalelerinin yanı sıra çok sayıda çevrimiçi kaynağın belirli bir çerçevede okunmasıdır.

Bilimsel bir makaleyi incelemek, onda konunuzla ilgili yararlanabileceğiniz herhangi bir bilgi ya da sonucun olup olmadığını bulmak akademik okumada oldukça önemlidir. Nitekim karşılaşacağınız makalelerin çoğunun size ve çalışma konunuza ya sınırlı katkı sunar ya da hiçbir katkı sunmaz. Bu nedenle okunan makaleleri hızlıca incelemek zaman kaybı yaşamamak, konunun özünden sapmamak için önemlidir. İşte akademik okumnın adımları;

1. Özeti gözden geçirin

Önce özeti gözden geçirmek, çalışmanın konusuna hızlıca bakmanıza olanak sağlayacaktır. Ancak bu noktada, metodolojiyi, verileri veya özette yer alan diğer bilgilerin çoğunu okumak gereksizdir. Burada okumanız gereken şey çalışmanın amacıdır, bu araştırmayı yapmaya neden ihtiyaç duyduklarını öğrenin ve daha sonra okumanın zaman ayırmaya değip değmeyeceğini belirleyin.
Milyonlarca bilimsel makale var. Ancak bunların hepsini okuyacak zamanınız yok, bu yüzden hepsini okumaya zahmet etmeyin.

2. Sonucu okuyun

Makalenin sonucu genellikle tartışmanın son paragrafıdır ve ne olduğunu girişten daha ayrıntılı olarak özetler.
Sonuç, yazarların ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını yüksek düzeyde anlamakla ilgilidir. Sonucu okursanız ve bilimsel araştırmanızla ilgisi yoksa, bu noktada yeni bir makaleye geçmeyi düşünün (5. adıma bakın).

3. Tartışmayı okuyun

Tartışma , sonuçların ne anlama geldiğine dair size fikir verecektir, bu nedenle daha sonra burayı okuyun, çalışmanızla ilgili verileri buradan da bulabilirsiniz.

4. Yöntem bölümünü okuyun

İncelediğiniz araştırmadaki sonuçların araştırma konunuzla alakalı olduğundan eminseniz, yöntem bölümünü okumalı ve sonuçlara nasıl ulaşıldığına bakabilirsiniz. Bilim insanı değilseniz, bu bilimsel metodolojinin çoğu size alakasız gelebilir, ancak onu okuyarak yapılan araştırmanın türü hakkında büyük bir fikir edinebilirsiniz. Eğer bir bilim insanıysanız, o zaman araştırma metodolojisine çok daha derinlemesine bakmalısınız.

5. Referansları (Kaynakça) inceleyin

Bilimsel yazılar hem literatürü hem de sonuçları destekleyici çalışmaları birlikte barındırırlar. İncelediğiniz kaynak eğeer konunuzla ilgiliyse kaynakçada yer alan kaynakalara ulaşarak onları yukarda sayılan çerçevede inceleyebilirsiniz.

Yapacağınız tüm çalışmalarda kaynak göstermeyi, atıf yapmayı unutmayın. Ancak çalışmalarına atıf isteyen hocalar için konunuzla alakasız kişilere ısmarlama atıflardan çekinin. Her ne kadar dillendirilmese de akademik intihal de bir hırsızlıktır. Ayrıca suya sabuna dokunmadan, kopyala yapıştır çalışmalar ile yapacağınız yayınlar sizi ileriye taşımaz. Acele etmeyin, zamanınızı düzgün değerlendiririn ve çalışmalarınızı olgunlaştırdıktan sonra yayınlayın. Kaliteli 1 yayın kalitesiz 10 yayından iyidir. kaynak

İyi çalışmalar.

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir