Araştırma görevlisi nedir? Nasıl araştırma görevlisi olunur? Araştırma görevlisi olma şartları…

Araştırma Görevlisi Nedir?

Öncelikle ne olduğunu ifade edelim...

Araştırma görevliliği...Özellikle 2018 yılına kadar kendine güvenen, sıkı çalışan -dayısı, amcası ya da kendine referans olacak hiç kimsesi olmayanların bile girmeye çalıştığı akademisyenliğin ilk adımıdır..

Bugün adını televizyonlarda duyduğumuz hemen her Prof, Doç akademiye Araştırma Görevlisi olarak başladı...YÖK başkanı Yekta Saraç da araştırma görevlisiydi, ÖSYM Başkanı Halis Aygün'de..

Araştırma görevlisi, akademik hayatta çalıştığı bölümde araştırma süreçlerinde çalışarak bilim insanlığı yolunda ilerleyen, hocaları ve danışmanı ile yaptığı çalışmalardan edindiği deneyimlerle kendini adadığı akademik hayatta ilerleyen bilim insanıdır.

İngilizce "Research Assistant" sözcüğünden çevrilmiş olan bu kadro gerçekte ve ilk ortaya çıktığında akademik yola girmiş, bu yoldaki sınavlardan ve zorlu koşullardan geçerek kendini ispatlamış kişiler için kullanılırdı..

Şimdi mi?

Araştırma görevlisi "Araştırma görevlileri inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen görevleri yapan öğretim elemanlarıdır."

olarak tanımlanıyor.

Nasıl araştırma görevlisi olunur?

  • Araştırma görevlisi olmak için ALES sınavına girmek gerekmektedir. ALES' den en az 70 puan almanız gerekmektedir.
  • Yabancı dil sınavından en az 50 puan almak gerekmektedir. Bu şartlar hemen hemen tüm üniversitelerde aynıdır.

Hemen belirtelim;

Bu şartlar asgari şartlardır, herhangi bir alanda sıralamaya girebilmeniz için bölümden bölüme değişse de ALES puanınızın en az 80-85 olması, dil puanınızın da yine en az 75-80 olması gerekir.

Araştırma Görevlisi ne iş yapar?

Araştırma göevlileri anabilim dalında ya da çalıştığı kurumda sınav görevlisi, gözetmen olur, program ve sınav takvimlerini yapar, bölüm derslerinin ve dönem takviminin hazırlanmasını gerçekleştirir, bilimsel proje ve çalışmaların takibi, sınıf temsilcilerinin herhangi bir konuda bilgilendirilmesi, laboratuvar işleri ve bakımı, geziler veya diğer aktivitelerde koordinatörlük, hocaların sınav kağıtlarının okunması, derslerin ya da ödevlerin takibi ve bunu gibi bir çok görev yürütür.

Araştırma Görevlisi olma aşamaları;

Araştırma Görevlisi olmak isteyenler öncelikle ALES sınavına girmeleri ve sınavından 70 puan almaları gerekiyor. YDS ya da YÖKDİL'den de en az 50 puan almaları gerekmektedir.

Puanları alan adaylar açılan ilanın şartlarında istenen belgeleri belirtilen adrese elden ya da posta ile götürür. Evrak eksikliği ya da hatasından elenmemek için yönergeyi iyi okumalısınız...

Alınacak aday sayısının 10 katı sınava katılmaya hak kazanır. Bu şu demek; 1 kadro için 10 kişi çağrılır. Belirli bir vakte kadar bu sayı 4 idi, İleride belki bu sayıyı daha da arttıracaklar. Adayların bilim sınavına girecekleri sıralamaları ALES sınavından alınan puanın %60'ı ve yabancı dil sınavından alınan puanın yüzde 40'ı esas alınır. Daha sonra bilim sınava girilir.

Bu sınav notunun yüzde %30'u, ALES sınav notunun yüzde 30'u lisans mezuniyetinin yüzde 30'u ve yabancı dil puanının yüzde 10'u alınarak hesaplama yapılır. Kadro sayısı kadar aday başarı puanına göre sıralanır.

Sınav sonucunda 1 asil ve 1 yedek ilan edilir.Değerlendirme puanı 65'in altında olan adaylar sınavlarda başarısız sayılırlar.

Şimdi, gelelim kadro durumlarına...

Yazının başında 2018 demiştik, peki bu neyi ifade ediyor?

2018 yılından önce araştırma görevlileri 33a ve 50d kadrolarında çalışıyorlardı.

33a ve 50d kadrolarında çalışan araştırma görevlilerinin tek farkı 33anın sözleşmesinin 3 yılda 50dnin sözleşmesinin ise yılda bir yenilenmesiydi. Özlük hakları bakımından aynı haklara sahip olan bu kadrolar doktora sonrası işlerine devam eder uygun olan ilk fırsatta da Dr. Öğretim Üyesi olarak kadroya alınırlardı.

2018 yılından sonra araştırma görevliliği 33a maddesi kaldırıldı. 50d kadrosu kaldı.

Şu şekilde;

Araştırma görevlileri doktora tezlerini savundukları gün ilişikleri kesilir, sözleşmeleri kendiliğinden sona erer maddesi ile araştırma görevlilerinin can damarları kesildi.

Şimdi düşünün;

35 yaşındasınız, bütün birikiminizi kitaba, sempozyuma, makaleye, kongreye yani bilime yatırdınız. Evlendiniz çocuğunuz var, eşiniz çalışıyor ya da çalışmıyor. Yıllarca okumuş, alanınızda dr ünvanı almışsınız ama kapı dışarı ediliyorsunuz. Size veda eden, emeklerinize teşekkür eden, halinizi soran bile yok çünkü; sözleşme kendiliğinden sona erdi...

Alandaki bir çok parlak beyin harıl harıl ALES, YDS -YÖKDİL çalıştı, 1 poziyon için ön elemede ilk 10a girdi ve bilim sınavında alanının herhangi bir yerinden sorulan sorulara başarıyla cevap verdi.

Bu durumlarla karşılaşmama adına artık bir çok başarılı genç araştırma görevliliğini tercih etmiyor.

Yıllarca okuyup, emek verip devleti için, araştırma için çalıştıktan sonra işsiz kalmak, işsizlik maaşına başvurmak, sudan çıkmış balığa dönen, bilimden başka sermayesi olmayan bu genç işsizleri anlamanın, dinlemenin zamanı gelmedi mi?

Gelin, bu emekleri zayi etmeyelim.

Doktoralı gençlerimiz işlerine eskiden olduğu gibi devam etsin. Bunun için 50dye küçük bir değişiklik ekleyerek hızlı bir çözüm de sağlayabilir.

Ya da YÖK'ün geçen yıl açıklayacağı ancak açıklanmayan Liyakat Platformu hayata geçirilerek bu geçlerimiz belirsizlikten kurtulabilir.

Zaten görev tanımı da çok geniş ve genel. Bu da üniversitelerde kadrolu olan memurların bile işlerini yıktığı bir sözleşmeli angarya işçisine dönüştürüyor bu kadroyu... El ele verelim, ülkemiz kazansın..

Gençlerimizin önünü açalım ve üniversitelerde kökleşmiş usta çırak deneyimlerimizi sürdürelim.

Ortak paydamız güçlü ve müreffeh Türkiye'de çalışanın kazandığı, liyakata dayalı bir yükseköğretim bizlere yerli ve milli her gelişimin önünü açacaktır.

Sınavda hakkıyla iş yaptığı için şehit edilen Araştırma Görevlisi Ceren Damar'ın ruhu şad olsun.

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aqademik

BEDAVA
İNCELE