Araştırma sorusu nasıl seçilir?

Bir araştırma sorusu seçmek, yayın başarısı elde etmenin ve bir araştırmacı olarak kariyerinizi ilerletmenin ilk ve en temel adımıdır. Pek çok araştırmacı araştırma sorularını kendi meraklarıyla karıştırırken, birçoğu araştırma sorusunu yayınlama konusundaki yoğun baskı nedeniyle stresli bir görev olarak görüyor. Daha da kötüsü, ikinci grup araştırmacı genellikle soruyu sormakta tereddüt eder çünkü bunu kendilerinin çözmesi gerektiğine inanırlar.

Bir araştırma sorusuna gelirken dikkate alınması gereken iki önemli faktör vardır: fizibilite ve ilgi.

Uygulanabilirlik, araştırmacının becerisi ve araştırmacının elindeki teknoloji ve imkanlarla belirlenir. Öte yandan, bir araştırma probleminin ilgisine karar vermek çok özneldir. Kişisel olarak ilgilendiğiniz bir araştırma sorusu veya alanınızda taze, güncel bir konu seçebilirsiniz.

İlgilendiğiniz bir araştırma sorusunu seçmek, araştırma alanında bir kariyer için çok önemli olan araştırma boyunca motivasyonunuzu sürdürmenize yardımcı olur. Araştırma danışmanlarının, ilgi alanlarını belirlemelerine ve uygulanabilir bir araştırma sorusu seçmelerine yardımcı olmak için genç araştırmacılarla konuşmaya ve onları dinlemeye zaman ayırmaları önemlidir. Kolay ancak çok ilginç olmayan araştırma sorularından ve ilginç ama üzerinde çalışılması pratik olmayan sorulardan kaçınılmalıdır. İdeal araştırma sorusu hem uygulanabilir hem de ilgi çekicidir.

Seçilen soru türü ve onunla ilgili zorluklar büyük ölçüde bir araştırmacının kariyerinin hangi aşamasında olduğuna bağlıdır. Bir yüksek lisans öğrencisi veya kariyerinin başındaki bir araştırmacı, çözmesi kolay bir problem seçmek ister, böylece herhangi bir başarı ve olumlu geri bildirim, güvenini artıracaktır. Benzer şekilde, zaman kısıtlamaları ve fonları güvence altına almadaki zorluklar nedeniyle, araştırma görevlileri, kolay olan ancak bilgi alanında büyük bir kazanca yol açacak projeleri tercih eder. Öte yandan, bir laboratuvarın başına yeni başlayan bir baş araştırmacı, birçok küçük projeye bölünebilen büyük ve belki de karmaşık bir soruya ihtiyaç duyar.

Yüksek lisans öğrencilerinin kariyerlerinin başında yaptığı yaygın bir hata, akla gelen ilk sorunu seçmeleridir. Bir yüksek lisans öğrencisi, ilk birkaç ayını potansiyel sorunları okuyarak ve tartışarak geçirmeli ve bir araştırma üzerinde hemen çalışmaya başlamaktan kaçınmalıdır. Bu, öğrenci için gelecekte işlerin daha kolay ilerlemesi için önemlidir. Ne yazık ki, öğrencilerin karşılaştığı iş sorunları ve bir an önce bitirme isteği bu hazırlık süresini genellikle sınırlayan faktörlerden bazılarıdır. Bununla birlikte, bu zorlukların üstesinden gelmek ve uygulanabilir ve ilginç bir sorunu seçmek için zaman harcamak, uzun vadede büyük bir fark yaratabilir.

Bir araştırma sorusu seçtikten ve net hedefler belirledikten sonra, hedefinize doğru yolculuğunuza başlarsınız. İleride beklenmeyen teknik sınırlamalarla veya başarısız deneylerle karşılaşırsınız ve araştırmanız başlangıçta tasarladığınızdan çok farklı çıkabilir. Bu durumlarda, zihninizde yeni bir araştırma sorusu belirebilir ya da kendinizi hedeflerinizden saparken bulabilirsiniz. Bu, tüm araştırmacıların başına gelir; ancak bu noktada büyük araştırmacıları diğerlerinden ayıran şey, araştırma sorularını deneyimlerine ve mevcut yeni bilgilere dayanarak, daha geniş hedeflerinden ödün vermeden değiştirmeye açık olmalarıdır.

Sonunda, araştırmanız alanınıza ilginç bir bilgi ya da sonuç ekleyebildiyse, ne mutlu size, başardınız!

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir