Bilimsel olarak kanıtlandı: makale hakemlerinin kabalığı oldukça yaygın

Akademide  Hakemler hakkında devam eden bir espiri var. Bahsedilen bu hakemler, bir derginin olası yayın için değerlendirme için gönderdiği makaleyi okumaya zahmet etmeyen, küçümseyici veya düpedüz saldırgan yorumlar sunan ve - tabii ki - konuyla ilgisiz olarak alıntılar yapılmasını isteyen hakemdir.

Bu tür profesyonel olmayan davranışlar o kadar yaygındır şu anda Facebook'ta, 25.000'den fazla üyesi olan bir Makale Hakelerini Durdurun grubu bile vardır. Ancak bu gülünecek bir mesele değil, Acımasız eleştirmen yorumlarının özellikle marjinal gruplara ait yazarlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip olabileceğini bulan yeni bir çalışma sonucuna varıyor.

Hakemlerin, makaleleri değerlendirerek ve iyileştirme önerileri sunarak dergilerin yüksek kaliteli bilim yayınlamasını sağlamaları beklenir. Ancak çoğu kez, hakem yorumları bu görevden çok uzaklaşıyor, 46 ülkeden ve 14 disiplinden 1106 bilim insanını inceleyen yeni PeerJ çalışmasınının sonuçlarına göre bu hiç öyle değil. Anonim kalma sözü verilen ankete katılanların yarısından fazlası en az bir “profesyonel olmayan” inceleme aldığını bildirdi ve bunların çoğunluğu birden çok sorunlu yorum aldıklarını söyledi.

Yazarların bildirdiğine göre, bu yorumlar kişisel olarak bir bilim insanını hedef alma eğilimindeydi, yapıcı eleştiriden yoksundu veya sadece gereksiz yere sert veya acımasızdı. Örneğin, bir yazar şöyle bir inceleme aldı: "Bu incelemede şimdiye kadar kullanmaktan kaçındığım ifadeler 'domuzdaki ruj' ve 'saçma sapan beyinler'." Bir başka yazar: "Yazarın soyadı sesleri İspanyol. Yazıyı okumadım çünkü kötü İngilizce ile dolu olduğundan eminim. "

Çalışmanın yardımcı baş yazarı olan, Los Angeles, Kaliforniya'daki Occidental College'dan çevrebilimci Amber Stubler, "Bu yorumları alan sadece belirli bir grup değildi - herkes bunları alıyordu" diyor. "Bu kendi başına gerçekten çok rahatsız edici."

Hakemlerin sadece ülkemize has gariplikler ve kaba davranışlar sergilediğini düşünenler için ilginç çıktıları olan çalışmanın tamamını bu linkten bulabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyan ve şu anda hakemlik yapanlardan ricamız çalışmaları ön yargısız ve empati ile incelemeleri. Gelecekte hakemlik yapacaklar ise yaşadıkları sıkıtıları diğerlerine yaşatmamalı.

Ne diyelim, yaşasın bilim..

Kaynak:ScienceMag

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir