Coğrafya Hakkında Yedi İlginç Gerçek

Paylaş:

Coğrafya, doğal çevre, insanlar ve kültürler dahil olmak üzere Dünya’nın ve özelliklerinin incelenmesidir. Pek çok büyüleyici gerçeği ve ayrıntıyı içeren geniş ve karmaşık bir konudur. Bu yazıda coğrafya hakkında bazı ilginç gerçekleri keşfedeceğiz.

Dört yarımkürede de bulunan tek bir kıta vardır.
Afrika kıtası, dört yarım kürenin tamamında bulunan tek kıtadır: Kuzey, Güney, Doğu ve Batı yarım küreler.

Dünyanın en büyük çölü Sahra değil
Dünyanın en büyük çölü aslında 14 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplayan Antarktika Çölü’dür. Karşılaştırıldığında, Sahra yaklaşık 9 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplar.

Dünyanın en büyük mercan resif sistemi uzaydan görülebilir
Avustralya kıyılarında bulunan Great Barrier Reef, dünyanın en büyük mercan resif sistemidir. Uzaydan görülebilecek kadar büyüktür.

Hacim olarak dünyanın en büyük nehri Amazon değil
Amazon Nehri’nin genellikle dünyanın en büyüğü olduğu düşünülür, ancak aslında hacim olarak ikinci en büyüğüdür. En büyüğü, dünyadaki diğer tüm nehirlerden daha fazla su taşıyan Afrika’daki Kongo Nehri’dir.

Dünyanın en yüksek noktası Everest Dağı değil
Everest Dağı dünyanın en yüksek dağı olsa da, aslında Dünya’nın en yüksek noktası değildir. Bu unvan, Hawaii’de bulunan ve okyanus tabanından 10.203 metre yükselen aktif olmayan yanardağ Mauna Kea’nın zirvesine ait.

Dünyanın en büyük yeraltı mağara sistemi Meksika’dadır.
Meksika’daki Sistema Sac Actun mağara sistemi, 347 kilometreden fazla keşfedilmiş geçidiyle dünyanın en büyük yeraltı mağara sistemidir.

Dünyanın en alçak noktası okyanusun dibinde değil
Okyanusun en derin noktası Pasifik Okyanusu’nda bulunan Mariana Çukuru iken, Dünya’nın en alçak noktası aslında Ürdün ile İsrail arasında yer alan ve deniz seviyesinden 400 metreden daha aşağıda olan Ölü Deniz’dir.

Sonuç olarak coğrafya, dağlardan çöllere, okyanuslardan kültürlere kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan büyüleyici bir konudur. Dünyanın özelliklerinin ve sakinlerinin zengin çeşitliliğini keşfederek, gezegenimiz ve onun içindeki yerimiz hakkında daha derin bir takdir kazanabiliriz.

Bizi sosyal medyada takip edin:

Paylaş:

Bir cevap yazın