Dünya tarihi hakkında ilginç gerçekler

Paylaş:

Dünya tarihi, binlerce yılı kapsayan ve sayısız olayı, insanı ve kültürü içeren geniş ve büyüleyici bir çalışma alanıdır. Bu yazıda, dünya tarihi hakkında bilmediğiniz bazı ilginç gerçekleri keşfedeceğiz.

Çin Seddi uzaydan görünmüyor
Sanılanın aksine Çin Seddi uzaydan çıplak gözle görülemez. Etkileyici bir mühendislik ve inşaat harikası olsa da, alçak Dünya yörüngesinden görülemez.

Kleopatra, Büyük Piramidin yapımından çok, Ay’a ayak basma zamanına daha yakındı.
Kleopatra MÖ 30 civarında yaşarken, Büyük Piramit MÖ 2560 civarında inşa edildi. Bununla birlikte, Ay’a iniş 1969’da gerçekleşti.

Azteklerin yüzen bir bahçe sistemi vardı.
Mexico City’deki Aztekler, yapay adalarda yüzen bahçeler inşa etmeyi içeren, chinampas olarak bilinen benzersiz bir tarım sistemine sahipti. Bu bahçeler, Azteklerin gölün sığ sularında ekin yetiştirmesine izin vererek güvenilir bir besin kaynağı sağladı.

Dünyanın en eski üniversitesi Fas’ta
Al Quaraouiyine Üniversitesi olarak da bilinen Karueein Üniversitesi, MS 859’da Fas’ın Fez şehrinde kuruldu. Dünyanın en eski sürekli çalışan üniversitesi olarak kabul edilir.

Tarihin en uzun savaşı 781 yıl sürdü
İspanya’da Hristiyan krallıklar ile Müslüman Moors arasında bir dizi savaş olan Reconquista, MS 711’de başladı ve 1492’ye kadar toplam 781 yıl sürdü.

Dünyanın kaydedilen ilk Olimpiyat Oyunları MÖ 776’da gerçekleşti.
Antik Olimpiyat Oyunları, MÖ 776’dan MS 393’e kadar dört yılda bir Yunanistan’ın Olympia kentinde düzenlendi. Oyunlar, tanrı Zeus onuruna düzenlendi ve koşu, güreş ve araba yarışları gibi etkinlikleri içeriyordu.

Tarihin en kısa savaşı sadece 38 dakika sürdü
1896 İngiliz-Zanzibar Savaşı, sadece 38 dakika süren tarihin en kısa savaşıydı. Savaş İngiliz İmparatorluğu ile Zanzibar Sultanlığı arasında yapılmış ve İngiliz zaferiyle sonuçlanmıştır.

Sonuç olarak, dünya tarihi, geçmişimizi daha iyi anlamamıza ve insan deneyiminin çeşitliliğini takdir etmemize yardımcı olabilecek ilginç ve şaşırtıcı gerçeklerle doludur. Dünya tarihinin zengin dokusunu keşfederek, dünyamızı şekillendiren insanlar, olaylar ve kültürler hakkında yeni içgörüler kazanabiliriz.

Bizi sosyal medyada takip edin:

Paylaş:

Bir cevap yazın