Kapanmada Fiziksel ve Ruhsal Olarak Nasıl Sağlıklı Kalırız?

COVID-19 virüsü 2020'nin başlarında ortaya çıktığında, neredeyse bir yıl sonra maskeli, sosyal açıdan uzak bir dünyada yaşayacağımızı asla hayal etmemiştik. Hayatımızdaki değişiklikler - evden çalışma ve okullaşma, işsizlik, aile ve arkadaşlarla sınırlı temas - birçoğumuz içinzorlayıcı oldu.

Bugün, çığır açan aşılar "normale" dönüş için umut veriyor. Ancak pozitif COVID-19 vakalarında devam eden artışlar, yayılmayı azaltmak için evde kalmaya devam etme ihtiyacını doğruluyor. Hiç şüphe yok ki karantina, virüsün yayılma riskini azaltsa da, akıl sağlığımız için zor olabilir. İster yerel ister ülke çapındaki bir çabanın bir parçası olarak evde olun, virüse maruz kalan birine maruz kaldıktan sonra karantinaya alının - veya insanlardan, olası maruziyetten ve virüsü yaymaktan kaçınmayı kendiniz seçin - bu ipuçları kendinize daha iyi bakmanıza  yardımcı olabilir. İşte bu ipuçları;

Bir rutine bağlı kalın
Milyonlarca insan için karantina, çalışmak ve evden okula gitmek anlamına geliyor. Müşteri toplantılarını Zoom yerine getirme, beşinci sınıf öğrencinizi kesirleri bölerek yürütme ve "Kanun ve Düzen" yeniden gösterimlerine tüm gün erişimini görmezden gelme ihtiyacı, bir rutini sürdürmeyi ulaşılmaz hale getirebilir.

Bu kadar çok şey kontrolümüz dışında olduğunda, bir rutini sürdürmek kaygıyı yönetmenize ve daha fazla kontrolde hissetmenize yardımcı olur. Rutin aynı zamanda "karar yorgunluğunu" ve çok fazla seçeneğe sahip olmanın verdiği ezici duyguyu azaltmaya yardımcı olur.

İşe veya okula gitmek gibi salgın öncesi rutininiz geçmişte kalmış olsa da, yeni - daha esnek - bir rutin oluşturabilirsiniz. Çalışmak, eğitim almak, dinlenmek, yemek yemek ve uyumak için düzenli programları sürdürmeye çalışın. İhtiyaç duyduğunuzda odaklanmanıza ve ihtiyacınız olmadığında rahatlamanıza yardımcı olmak için mümkün olan en iyi şekilde belirli çalışma alanlarını belirleyin.

Vücüdunuza dikkat edin
Besleyici yiyecekler yemek, düzenli egzersiz yapmak ve bolca uyumak sadece fiziksel olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da güçlendirir. Sürekli bir Netflix diyeti, cips ve kurabiye pişirmek kendinizi kötü hissediyorsanız iyi bir ilaç gibi görünse de, onları özel bir muamele ile sınırlamazsanız uzun vadede daha kötü hissetmenize neden olabilirler.

Sağlıklı, günlük dozlarda sebze, meyve, kepekli tahıllar, deniz ürünleri ve yağsız proteinler aldığınızdan emin olun. Ayrıca, dışarıda hızlı bir yürüyüş için bir araya gelmek veya çevrimiçi olarak sunulan binlerce egzersiz seçeneğinden yararlanmak için her güne fiziksel aktiviteyi de dahil edin.

Başkalarıyla bağlantı kurun
Pandemi bizi fiziksel olarak ailemizden ve arkadaşlarımızdan ayırıyor olabilir, ancak teknoloji bu boşluğu kapatmanıza yardımcı olabilir. Bağlantı kurabileceğiniz aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızın bir listesini yapın. Günlük bir telefon görüşmesi, metin, görüntülü sohbet veya hatta birisine yazılan eski usul bir el yazısıyla liste boyunca ilerleyin. Bu sayede ilişkilerinizi sürdürecek, destek alacak ve destek sunacaksınız.

Haberlere ara verin
İzole olduğunuzda haberlere 7/24 erişim bağımlılık yapabilir.  Bilgili kalmak önemlidir, ancak bunalmış hissetmeden bilmeniz gerekenler konusunda güncel olmanın tatlı noktasını bulmanız gerekir. Sürenizi günde bir veya iki kez 20 dakika ile sınırlayın. Güvenilir haber kaynaklarını takip edin ve ulusal ve yerel sağlık ve hükümet yetkililerinden tavsiye ve bilgi toplayın.

Farkındalık alıştırması yapın
Farkındalık şimdiki ana odaklanmaktır. Bu, gelecekte "ne-eğer" hakkında endişelenmek veya geçmişin "neden-ben-yapmadım" konusunda kendinizi hırpalamak için çekimi görmezden gelmek anlamına gelir. Meditasyon, yoga ve dua, hatta tek bir nefese odaklanmak için zaman ayırmak stresi azaltmaya ve verimsiz düşünceleri durdurmaya yardımcı olabilir.

Kendine nazik olun
Bazı günlerbaşarısızlık gibi hisler yaşayabilirsiniz. Böyle olduğunda, kendinize bir mola verin. Özellikle bir salgın sırasında mükemmellik gerçekçi değildir. Unutmayın, yalnız değilsiniz. Dünyanın her yerinden milyonlarca insan sizin gibi - zorlu bir durumdan en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor. Kendinize kızmanın bir faydası yok. Aslında, kendinize gelmenin en iyi yolu biraz dans ve öğle yemeğinde dondurma bile olabilir.

İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin

Şimdiye kadar hepimiz karantinaya almanın ne kadar zor olabileceğini biliyoruz. En iyi çabalarınıza rağmen kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz. Hastalık Kontrol Merkezleri, şu yaygın tehlike sinyallerinin görülmesi durumunda yardıma ihtiyacınız olabileceğini söylüyor:

  1. Uyku veya yeme düzenindeki değişiklikler
  2. Uyumakta veya konsantre olmakta güçlük
  3. Kendi sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığı, mali durumunuz veya işiniz veya güvendiğiniz destek hizmetlerinin kaybı hakkında korku ve endişe duyulması.
  4. Tütün veya alkol ve diğer maddelerin artan kullanımı
  5. Kronik sağlık sorunlarının kötüleşmesi
  6. Ruh sağlığı koşullarının kötüleşmesi

Unutmayın, bu hastalığın aşısı bulundu ve dünya hızla normale dönüyor. Biraz daha sabırlı olun, çok yakında tekrar hayatımıza kavuşacağız..

Kaynak

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir