Koku Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Koku Uzmanı Ne Demek?

Koku uzmanı, ürünlerin ya da hazır yemeklerin kokularının kimyasal etkileşim altında nasıl değiştiğini test eden kişidir. Koku uzmanı, laboratuvarda test faaliyetlerinde bulunarak bir ürünün ya da hazır yemeğin bileşenlerinin neler olduğunu koklayarak ayırt etmeye çalışır. Koku uzmanı; parfümlerin ya da farklı ürünlerin kokusunu iyileştirmek, geliştirmek ya da yeni bileşenler ekleterek daha iyi hale getirmek için çalışan kişidir. Donmuş hazır yemek firmasında çalışan bir koku uzmanı, farklı kokuları tanımlar ve ürün pişirildiğinde nasıl koktuğunu test eder. Bir parfüm ya da oda spreyinin nasıl daha iyi hale geleceğini belirler. Koku uzmanı kimyasal laboratuvarlarda da çalışılabilir. Aroma terapistlik de yapabilir.

Koku Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Koku uzmanı kimyasal kokularla çalışabilir. Laboratuvar ortamında kimyasal bileşenlerin veya olayların ürünler üzerinde nasıl etki bıraktığını test eder. Koku uzmanının diğer görevleri şunlardır:

  • Test sonuçlarını kaydetmek,
  • Testin ürün ya da hazır yemek için nasıl daha iyi sonuçlanacağını araştırmak,
  • Laboratuvar ya da çalışma ortamını düzenli, temiz ve ferah tutmak,
  • Bir bilim adamı gibi çalışarak kimyasal etkiler karşısında ürünlerin nasıl bir koku kazandığını belirlemek.

Koku Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Koku uzmanlığı için farklı zamanlarda Türkiye’de koku atölyeleri kurulmuştur. Bu atölyelerdeki eğitimlere katılarak kokular konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Hassas bir burna sahipseniz kozmetik firmalarında da çalışabilirsiniz. Böylece koku konusunda deneyim sahibi olarak koku uzmanı olabilirsiniz. Koku uzmanlığı için ne kadar deneyim kazanabilirseniz o kadar bu meslekte gelişme sağlarsınız. Ayrıca koku mezunu olmak için ilköğretim mezunu olup okuma yazma bilmek yeterlidir, ama eğitiminiz ne kadar ilerlerse koku uzmanlığı mesleğinde de o kadar tercih edilirsiniz.

Koku Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Koku uzmanlığı konusunda eğitim almak için koku atölyelerindeki eğitimlere katılmanız ve deneyim kazanmanız gerekir. Bu atölyelerde farklı kokuları birleştirerek yeni bir parfüm yapmak için pratik denemeler yapabilirsiniz. Ayrıca parfüm yapımı için teorik konularda eğitimler de alırsınız.

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar