Özet nasıl yazılır? Makalelerde abstract yazmada dikkat edilecek noktalar

Paylaş:

İyi bir özet yazmak, okuyucuların ilk gördüğü ve okumaya devam edip etmeyeceklerini belirleyebilecekleri ilk şey olduğundan, herhangi bir bilimsel makale veya makale için çok önemlidir. İyi bir özetin nasıl yazılacağına dair bazı ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

Amacı anlama:

Bir özet, araştırma sorusu, metodoloji, sonuçlar ve sonuçlar dahil olmak üzere makalenin, makalenin veya çalışmanın kısa bir özetini sağlamalıdır. Okuyuculara çalışmanın ne hakkında olduğu hakkında net bir fikir vermelidir.

Yönergeleri izleyin:

Çoğu akademik dergi ve konferansın özetler için özel yönergeleri vardır. Uzunluk ve içerik gereklilikleri de dahil olmak üzere bunları dikkatlice okuduğunuzdan ve takip ettiğinizden emin olun.

Kısa ve öz olun:

Özet kısa ve öz olmalı, tipik olarak 100-250 kelime arasında olmalıdır. En önemli ve alakalı bilgilere odaklanın ve gereksiz ayrıntıları eklemekten kaçının.

Açık ve basit bir dil kullanın:

Özette teknik jargon veya karmaşık bir dil kullanmaktan kaçının. Alanda uzman olmayabilecek okuyucular için anlaşılması kolay, açık ve özlü bir dil kullanın.

Aktif bir ses kullanın:

Özeti aktif bir sesle yazın ve metodolojiyi ve bulguları açıklamak için güçlü fiiller kullanın. Bu, özeti daha ilgi çekici ve bilgilendirici hale getirmeye yardımcı olur.

Anahtar noktaları vurgulayın:

Araştırma sorusu, metodoloji, sonuçlar ve sonuçlar dahil olmak üzere araştırmanın en önemli yönlerini vurguladığınızdan emin olun.

Doğruluğunu kontrol edin:

Herhangi bir istatistiksel veri veya dahil edilen diğer bilgiler dahil olmak üzere özetin doğruluğunu iki kez kontrol edin. Her şeyin doğru olduğundan ve hata olmadığından emin olun.

Genel olarak, iyi bir özet açık, öz ve araştırmayı doğru bir şekilde özetlemelidir. Ayrıca ilgi çekici ve bilgilendirici olmalı, okuyucuların makalenin veya makalenin tamamını okumak istemesini sağlamalıdır.

Bizi sosyal medyada takip edin:

Paylaş:

Bir cevap yazın