Türkiye'de Yükseklisans Doktora öğrencilerine verilen burslar

Yazın yaptığımız haber neticesinde doktora bursları ile ilgili bizlere çok sorular geliyor. Bu kapsamda doktora öğrencilerine verilen belli başlı bursları burada yazma gereği duyduk.

Doktora eğitimi uzun ve zahmetli bir süreç olduğundan burs ya da bir iş olmadan öğrencinin süreci tamamlaması zor oluyor. Bu nedenle de öğrenciler ya bir yerde iş bakıyor ya da kendilerinin yararlanabileceği bursları arıyor.

Doktora öğrencilerine verilen burslar ya yıl basında ya da dönem başında ilan ediliyor. Öğrencilerin başvuru sürelerinin kaçırmaması o dönem verilen burslardan birini almaya hak kazanmasında önemli. Fazla uzatmadan burs kaynaklarına geçelim.

1.TÜBİTAK:

TÜBİTAK doktora düzeyindeki öğrencilere burs ve araştırma projeleri yoluyla destek sağlamaktadır. O nedenle Tübitak Sayfası Doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin, özellikle de burs arayanların yer işaretlerinde olması gerek. Tübitak bursları şu şekilde;

• 2211 YURT İÇİ LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI
• 2213-A YURT DIŞI DOKTORA BURS PROGRAMI
• 2213-B YURT DIŞI MÜŞTEREK DOKTORA BURS PROGRAMI
• 2244-SANAYİ DOKTORA BURS PROGRAMI
• ARAŞTIRMA BURSLARI
• 2214-A YURT DIŞI DOKTORA SIRASI ARAŞTIRMA BURSU
• ULUSLARARASI BURSLAR
• ARSCO
EMBO
TWAS
MAM S&T
ICGEP

2. YÖK

YÖK özellikle doktora öğrencilere 100/2000 doktora bursları, Yurt dışı araştırma bursları ve ÖYP çerçevesinde destekler vermektedir. Başvurulardan haberdar olmak adına YÖK internet sitesinin takibinde fayda var.

3.BAP – Lisansüstü Tez Projeleri (TEZ)

Üniversiteler bünyesinde Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) desteklenmektedir. Bu kapsamda öğrenciler Tezlerini proje şeklinde yürüterek destek alabiliyor. Ancak bu çoğu zaman danışman hocanın yetkinliğine bağlı olabilir. Bilmekte fayda var.

4. Türkiye Bursları

Yabancı öğrencilere yönelik devletin verdiği bir burs. Özellikle Almanyada ya da Yurt dışında vatandaş olup Türkiye'de eğitim görmek isteyen gurbetçilerin yararlanabileceği bir burs. Bilmekte fayda var.

5.Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu sosyal bilimleri tercih eden öğrencilere her yıl burs ilanına çıkmaktadır. Bu burslar genellikle lisans, yükseklisans ve doktora düzeyindeki burslardır.

6.FULBRIGHT Bursları

Fulbright Programı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli burs programıdır. Fulbright Programı, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler arasında kültürler arası ilişkileri, kültürel diplomasiyi ve kültürler arası yetkinlikleri bilgi ve beceri alışverişi yoluyla geliştirmeyi amaçlayan bir burstur. Lisans, yükseklisans ve doktora bursları kurumun internet sitesinden takip edilebilir.

7.DAAD I-Deutscher Akademischer Austauschdienst- Alman Akademik Değişim Bursu

Almanya'daki bir üniversitede veya resmi olarak tanınan üniversite dışı bir bilimsel araştırma kurumunda yürütelecek bireysel veya yapılandırılmış bir program kapsamında doktora çalışmalarının desteklenmesi amaçlanmaktadır. Yüksek lisans mezuniyetinin üzerinden burs başvuru tarihi itibariyle 6 yıldan fazla geçmemiş olması; doktora öğrencilerinin doktoraya kayıt tarihinin üzerinden burs başvuru tarihi itibariyle 3 yıldan fazla geçmemiş olması gerekiyor. Burs en fazla 4 yıl için verilir.

8. DAAD II (Kısa süreli burs)

Bilim insanlarına Almanya'da bir üniversitede veya resmi olarak tanınan üniversite dışı bir bilimsel araştırma kurumunda araştırma yapma imkanı sağlıyor. Yüksek lisans mezuniyetinin üzerinden 6 yıldan fazla, doktora kayıt tarihinin üzerinden 3 yıldan fazla geçmemiş, postdocların doktorayı tamamlamalarının üzerinden de 4 yıldan fazla geçmemiş olması gerekiyor. 1-6 ay süreli burs desteği verilmektedir

9.TEV (Türk Eğitim Vakfı) BURSLARI

Türk Eğitim Vakfı, Atatürk İlkeleri’ne bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan, üniversite öğrencilerine TEV Eğitim Bursu vermektedir. Bu kapsamda lisans, yükseklisans ve doktora öğrencileri burs başvurusunda bulunabiliyor. İlanlar kurumun kendi sitesinden yayınlanıyor.

10.TEMA VAKFI TURAN DEMİRASLAN LİSANSÜSTÜ BURS PROGRAMI

TEMA Vakfı’nın amaçları doğrultusunda araştırma yapan ve araştırma / proje faaliyetlerini gerçekleştirmek için maddi desteğe ihtiyacı olan, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine eğitim desteği sunmaktadır. Burs programı kapsamında, öğrencilerin desteklenmesinin yanı sıra, doğa koruma ile ilgili alanlarda bilimsel çalışmaların teşvik edilmesi de amaçlanmaktadır.

11:TÜRKİYE ENGELLİLER SPOR YARDIM ve EĞİTİM VAKFI YÜKSEK ÖĞRENİM ÖĞRENCİLERİ TESYEV BURSU

Devlet üniversitelerinde ön lisans, lisans veya lisansüstü öğrenimi gören başarılı engelli öğrencilere burs yardımı yapmaktadır.
u Burs süresi: Her yılın Ekim ayı ile bir sonraki yılın Haziran ayı (dahil) arasında geçen 9 aylık öğretim süresini kapsamaktadır.

12:AB-HORIZON 2020

Horizon 2020 Programı kapsamındaki proje türleri ve destek oranları:
Ar-Ge Hibeleri (Grants for R&D) projeleri : %100
Yenilik Hibeleri (Grants for Innovation) projeleri : %70 (Kar amacı gütmeyen kuruluşlar için : %100)
Destek ve Koordinasyon Eylemleri (CSA) projeleri : %100
ERC projeleri : %100

Bunlar dışında;

İlim Yayma Vakfı (İYV), Sabancı Vakfı, YTB, ETİ, YEŞİLAY, Türkiye Diyanet Vakfı, UNESCO, IBM, Microsoft, Google gibi bir çok kuurm ve kuruluşun da bursları mevcuttur.

Doktora ve yükseklisans öğrencilerine her yıl belirli sayıya kadar busr imkanı veren bu kuruluşları en iyi bir şekilde kendi sitelerinden takip edebilirler. Burslar en yoğun olarak dönem başlarında verilmektedir.

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aqademik

BEDAVA
İNCELE