Yağmacı - predatory dergileri nasıl ayırt edebiliriz?

Açık erişimin artan popülaritesi, yayını garanti eden ancak yüksek yayın ücretleri talep eden sahte dergilerin hızla çoğalmasına neden oldu. Açık erişimli dergilerdeki son artışla birlikte, her gün piyasaya sürülen yeni dergileri takip etmek ve yayıncılarının gerçekliğini ölçmek zorlaştı. Makalenizi daha önce duymadığınız yeni bir dergiye göndermeye karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörler vardır.

Bunlar sizi amacı para kazanmak olan yağmacı dergilerden korumak için bir dizi güvenlik ip uçlarıdır. Gelin bunları inceleyelim;

Dergi Adresi

Öncelikle, yayıncı, dergi sitesinde adres dahil tam iletişim bilgilerini sağlıyor mu? Dergi sitesinde yalnızca web iletişim formları gösteriliyorsa ve doğrulanabilecek bir adres yoksa, bu dergi güvenilir olmayabilir.

Derginin Yayın Kurulu

Derginin yayın kurulu üyelikleri tanınmış uzmanlardan mı oluşuyor? Bu dergi seçiminde önemli bir faktördür. Zira eğer isterseniz yayın kurulundan bazılarıyla iletişime geçebilir ve dergi veya yayıncı ile olan deneyimlerini sorabilirsiniz.

Ücret Şeffaflığı

Dergi, yazar ücretlerine ilişkin politikasını belirgin bir şekilde sergiliyor mu? Yağmacı dergiler genelde yazarları gönderim sırasında yayın ücretlerinden haberdar etmek yerine yayın sırasında büyük ücretler talep etmektedir.

Email Davetleri

Dergi tarafından kendilerine yayın göndermek veya yayın kurulu üyesi olmak için bir e-posta daveti aldınız mı? Çoğu zaman sahte dergiler, araştırmacıların e-posta adreslerini web kaynaklarından alır ve onlara makalelerini göndermeleri için e-posta davetleri gönderir. Bu davetiyelerin gerçekliğini doğrulayamadığınız sürece, bunlar dikkate alınmamalıdır. Nitekim kaliteli dergiler çok nadir olarak yayın daveti yaparlar, nitekim onlar davet etmeden de sırada bekleyen onlarca yayın vardır zaten.

Önceki Yayınların Kalitesi

Dergide yayınlanan makalelerin kalitesi nedir? Bazı makaleleri kontrol etmek ve kalitelerini ölçmek iyi bir fikir olabilir. İyi dergilerin atıf sayıları genelde yüksektir. Ayrıca gerekli dürümlarda derginin önceki sayılarında yayın yapmış yazarlarla iletişime geçebilir ve deneyimlerini sorabilirsiniz.

Yayın Değerlendirme Süreçleri

Dergi hakem değerlendirme sürecini açıkça tanımlıyor mu? Bazı dergilerde yazarlar makalelerinin yayın için kabul edilmesine rağmen, hakemlerin yorumlarının kendilerine gönderilmediğinden şikayet etmişlerdir. Bu gibi durumlarda, coğu zaman makalenin hakem tarafından gözden geçirilmediği, dergilerin yayını para için yayınladığı bilinmektedir. Bu gi,bi durumlar derginin güvenilirliğini azaltan sorunlu durumlardır.

İndekslenme - Taranma

Görünen köy kılavuz istemez diye bir söz vardır. Kaliteli dergiler çoğu zaman alan indexlerince taranır. Yayın göndermeden önce derginin taranıp taranmadığı kontrol edilmelidir. En güvenilir ve köklü dergiler genellikle TR dizinde ve diğer indekslerce taranırlar.

Açık erişimli dergilerde yayınlamanın  araştırmanızın daha hızlı yayınlanması ve daha kolay erişilebilirliği sağlaması gibi bazı faydaları vardır. Ancak emek verdiğiniz çalışmalarınızı bu dergilere yayına göndermeden önce bu dergilerin güvenilirliğini yukardakilerle kontrol etmeniz çok önemlidir. İyi çalışmalar.

Atıfınız bol olsun!

Paylaş:

Benzer Makaleler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir